« Ny kamp mot avgiftskåte politikere! | Tilbake til hovedsiden | Ny kurs? »
Januar 16, 2005
KNBF satser på prøvemedlemskap for båtforeninger som vil melde seg inn i forbundet!
KNBF’s forbundsstyre har drøftet alternative medlemskapsformer for at også de store båtforeningene vil slutte seg til KNBF. Under siste forbundsstyremøte ble det fattet vedtak om å innføre et prøvemedlemskap for nye foreninger i en periode på 2 år med en kontingent på kr. 60 pr. medlem. I prøveperioden får foreningene og deres medlemmer fulle rettigheter og kan nyttiggjøre seg alle medlemsfordeler. De får også møterett på Båttinget med tale- og forslagsrett, men ikke stemmerett. Samtidig er Strategiutvalget pålagt å utrede nye medlemsformer som forslag til Båttinget i 2006.
Antall foreningsmedlemmer i har stagnert de siste årene, mens tilslutningen av direkte medlemmer har økt. Hovedtyngden av medlemsforeninger består av små og mellomstore båtforeninger, mens de store båtforeningene har valgt å stå utenfor forbundet, blant annet fordi de mener at kontingenten på kr. 120,- pr. medlem er for dyrt. Dette betyr at det er hovedsakelig de små og mellomstore båtforeningene som gjør det mulig for KNBF å arbeide for og med viktige saker for båtfolket som også medlemmene av de store båtforeningene får fordel av uten at de vil være med å betale for at jobben blir gjort. Det er nok å nevne fritaket for moms på båtplasser, samarbeidet med Kystverket og Sjøfartsdirektoratet og påvirkning av politikere og myndigheter i viktige saker for båtfolket.
En viktig sak er arbeidet med nå er å få inn en definisjon av begrepet ”havn” i Havne- og farvannsloven og at det må fremgå klart av loven at en organisert fritidsbåthavn også er å anse som en havn i lovens forstand. Dette vil i så fall bety at inntekter fra fritidsbåthavnene må gå i egen kasse og kan ikke brukes til inntekt for kommunekassen, men kun til drift og vedlikehold av havnen og havneleden.
En annen viktig sak er at fritidsfiskere ikke får omsette fangst gjennom fiskesalgslagene etter 1. januar 2005. Dette vil frata mange fritidsfiskere en viktig biinntekt og bidra til å gjøre kystmiljøet fattigere på flere måter. Et godt båtliv er avhengig av et levende kystmiljø! Derfor har KNBF protestert mot dette forbudet i en høringsuttalelse til Fiskeridirektoratet.
Mange saker har Båtforbundet bidratt til å stoppe før de er blitt saker, som for eksempel å hindre avgifter på det å eie og bruke fritidsbåt. Dette er en viktig sak som må overvåkes kontinuerlig!
Et nytt tiltak er utdanningen av takstmenn i regi av Norske Sjø. De nye takstmennene har ”hjemmehavn” i Oslo, Gressvik, Stavanger, Trondheim, Mosjøen, Harstad og Hesseng i Finnmark. Antallet besiktigelsesmenn er nå kommet opp i 84. Dette innebærer at Båtforbundet kan yte en utstrakt service til båtfolk både når det gjelder sikkerhetsbesiktigelser og taksering av skader og båtens verdi.
Den eneste begrensningen for hva KNBF kan utrette for båtfolket, og for deg som båtbruker, ligger i forbundets begrensede økonomiske ressurser. KNBF har entusiastiske tillitsmenn som jobber gratis for forbundet, men det er genser for hvor mye de kan bruke av fritid og egne midler for å gjøre en innsats for båtfellesskapet.
Forbundets viktigste inntektskilde er medlemskontingentene. Derfor trenger KNBF mange flere medlemmer, både for å styrke forbundets økonomi og for å få muligheten til å gjøre en enda bedre innsats for et bedre båtliv!
VELKOMMEN OM BORD!
Lagt inn av Jan H. Syvertsen Januar 16, 2005 12:40 FM






























