« ”Uansvarlige” båtsportkart! | Tilbake til hovedsiden | Asbjørn Sandbakk fra Harstad ny leder av KNBF Region Troms og Finnmark »

Mars 10, 2006

Avgift for å stå på venteliste i Kristiansand og Lillesand!

Kristiansand og Lillesand kommune vil kreve avgift fra folk som venter på å få en kommunal båtplass, leser vi Fædrelandsvennen. Dette tiltaket vil føye seg inn i rekken av upopulære kommunale inngrep overfor båtfolket i Kristiansand og understreker behovet for at drift av fritidsbåthavner blir regulert i Havne- og farvannsloven som nå er under revisjon. Det bør være en målsetting for den rød-grønne regjeringen å bidra til å legge forholdene til rette for å opprettholde et sosialt organisert båtliv og forhindre at fritidsbåthavnene blir melkekuer for kommunekassene! Båtfolket vil selvfølgelig betale for deg. Det har vi alltid gjort. Det organiserte båtlivet er vel en av de få, om ikke den eneste formen for frivillig arbeid som ikke får offentlig økonomisk støtte. Da bør vi også være fritatt for overgrep som dette!

Artikkelen i Fædrelandsvennen er interessant lesning i så måte:

-Dette er til å bli rasende av. Båtforeningene er ikke hørt om de nye reglene. Dette er tydeligvis en ny måte kommunen skal melke penger på, sier Inge Wilhelmsen i Randesund Båtforening, som er en av de få båtforeningene på Sørlandet som er tilknyttet Kongelig Norsk Båtforbund.

Torsdag uke skal det nye småbåthavneutvalget behandle nye retningslinjer for kommunale småbåthavner.

- For drøyt

Leder i det nye småbåthavneutvalget er Frps Kai Odd Henriksen. Han vil kjempe mot den nye avgiften.
- Folk kan da ikke betale en slags skatt for å vente på en tjeneste. Det blir for drøyt. Men nå uttaler jeg meg for egen regning. Det kan jo finnes grunner jeg ikke kjenner til, sier Henriksen.

Båteierne er også oppgitt over at gebyret for vakthold og renovasjon skal øke proporsjonalt med størrelsen på båt og båtplass. Før var disse to gebyrene faste.

- Å holde vakt over en stor eller liten båt, er vel samme jobben? Dette er nok et eksempel at båtfolket skal bli en ny inntektskilde for kommunen. Noe vi advarte sterkt mot da båthavnene ble flytte fra havnekassen til bykassen, sier Wilhelmsen.

Kai Odd Henriksen er uenig i denne kritikken:

- Når man leier en stor båtplass, disponerer man et større areal. Da må man også regne med å betale vakthold for et større areal, sier han.

Også i Lillesand

I Lillesand vurderes det å innføre et depositum i form av en engangssum på 500 kroner for å lov til å stå på venteliste. De siste to årene har kun to personer fått plass, og ventelisten øker. Nå står 574 personer på listen. Det er prosentvis den største ventelisten blant alle sørlandskommunene. Saken skal behandles i neste bystyre. Derfor er det nå foreslått å endre dagens reglement:

Begrunnelsen for å begrense antall personer fra hver husstand er at det er viktigere at flere familier får mulighet til å disponere en båtplass enn at én familie får flere båtplasser. Det vil nok oppleves urettferdig for søkere som har stått på venteliste i flere år og opparbeidet seg ansiennitet. Hvis forslaget går gjennom vil de bli slettet.

Lagt inn av Jan H. Syvertsen Mars 10, 2006 4:26 EM