« Lederen av Natur og Ungdom trenger ”redningsvest”! | Tilbake til hovedsiden | Bedre bølgevarsel fra Kystverket! »
August 13, 2007
Færre med VHF
Flere og flere båteiere lar være å bruke livsviktig båtradio og satser heller på mobiltelefon. VHF er et radiokommunikasjonssystem særlig praktisk for kommunikasjon mellom båter og for å motta informasjon fra land om for eksempel værmeldinger. KNBF samarbeider nå med Meteorologisk Institutt og Telenor Maritim Radio om å forbedre værvarslene til båtfolket over VHF. Etter initiativ fra KNBF er denne tjenesten nå også blitt gratis for alle med VHF som ønsker værvarsel utenom de faste sendetidene. Vi minner også om at KNBF-medlemmer får kr. 50 i rabatt på medlemskapet i Sjøassistanse.
I en krisesituasjon kan VHF være en livredder. Med VHF-radioen kan man anrope båter i nærheten om hjelp. Dessuten har den også et nytt sikkerhetssystem som innebærer at man bare trenger å trykke inn en knapp så vet redningstjenesten hvor båten er, i tillegg til informasjon om båten, sier direktør Ånund Haktorson i Telenor Maritim Radio til havis.no.
Mens antall fritidsbåter har økt med mellom 10 og 15 prosent i året de siste tiden, har antall båter med VHF-radio stått nærmest stille. En av ti fritidsbåter har VHF-radio, og tallet er synkende. Utstyret er påbudt for yrkesbåter, men kun anbefalt for fritidsbåten. - Blant mange er det veldig liten bevissthet rundt dette. Når vi er ute og spør båtførere om de har VHF, er det mange som ikke vet hva vi spør etter, sier informasjonssjef Ingvar Johnsen i Redningsselskapet til Haugesunds Avis.
Lagt inn av Jan H. Syvertsen August 13, 2007 10:35 FM






























