« Statsråd Helga Pedersen ble utnevnt til Årets Havfrue 2008 | Tilbake til hovedsiden | Båtpolitisk medlemskap frem til 2010 »

April 20, 2008

Redningsselskapet og KNBF samarbeider

oyvind_stene2.jpg

Generalsekretær Øyvind Stene i Redningsselskapet bidro til å sementere samarbeidet mellom Redningsselskapet og KNBF under Båttinget i Kirkenes. Han ga en meget god redegjørelse for den omstillingsprosessen som Redningsselskapet nå er i ferd med å fullføre. Selskapet er ikke bare på rett kjøl igjen, men har stø kurs og god fart mot nye mål og utfordringer. I denne forbindelse pekte Stene på betydningen av et godt samarbeid med båtfolket generelt og med KNBF spesielt.

Generalsekretær Øyvind Stene var ikke bare en fremragende foredragsholder under Båttinget i Kirkenes, men han var også en meget spirituell takk-for-maten taler under festmiddagen.

SSA – Sikkerhet Søk og Assistanse

I første omgang samarbeider NSSR og KNBF om å etablere en SSA-tjeneste hvor erfarne fritidsbåtskippere med egnede båter skal brukes som hjelp og støtte for Redningsselskapets virksomhet langs kysten når det gjelder enklere assistanseoppdrag og i forbindelse med søk etter savnede fartøyer og personer. Allerede før båtsesongen iverksettes et pilotprosjekt med opplæring av 3 erfarne fritidsbåtskippere fra hver av følgende 8 utvalgte båtforeninger fra Oslo til Tromsø:
Oslo Motorbåtforening, Stavern Båtforening, Kristiansand Motorbåtforening, Koppernaglen Båtforening, Bergen Motorbåtforening, Ålesund Motorbåtforening, Bodø Båtforening og Tromsø Båtforening. Kurset skal gjennomføres på Redningsselskapets nye opplæringssenter i Stavern. Basert på de erfaringer som gjøres med prøveprosjektet, vil SSA bli utvidet til å omfatte alle som har den nødvendige kompetanse og interesse for å bidra til sikkerheten for andre båtfolk og sjøfarende.

Sikkerhet i båtforeninger og havner

SSA-tjenesten vil operativt være knyttet til en redningsskøytestasjon eller til et Sjøredningskorps og vil kunne bidra til den frivillige tjenesten som gjøres i Sjøredningskorpsene. SSA kan også bidra til å sette fokus på sikkerheten i båtforeningene og i havnene. Derved vil samarbeidet mellom NSSR og KNBF kunne utvides til å gjelde sikkerheten i alle aspekter. De som deltar i SSA vil også kunne arrangere båtførerkurs, VHF-kurs og sikkerhetskurs i båtforeningene.

Samarbeid også organisasjonsmessig

SSA er et konkret prosjekt som også vil involvere distriktsorganisasjonene i NSSR og KNBF’s regioner over hele landet. Derved kan prosjektet bidra til at båtforeningene kan bli et ”ankerfeste” for Redningsselskapet i mange sammenhenger og bidra til samarbeide om lokale tiltak og aktiviteter for å fremme sikkerhets på sjøen.

Lagt inn av Alexander Sørensen April 20, 2008 9:44 EM