« Småtterier om en båtsommer… | Tilbake til hovedsiden | ”Skibbrudd” »
August 14, 2008
Kun menn har omkommet i fritidsbåtulykker hittil i år.
16 menn er omkommet i fritidsbåtulykker første halvår 2008. Ingen kvinner, ungdom eller barn omkom.
Sju av de omkomne var utenlandske statsborgere og fire av disse var tyskere som omkom i samme ulykke da båten deres kantret. En omkom fra seilbåt, mens alle de andre omkom ved bruk av robåt, kano/kajakk eller åpen motorbåt med påhengsmotor. Den hyppigste årsaken var at båten kantret. Fall over bord var også en vanlig årsak.
Tallet på omkomne ved utgangen av juni er det høyeste halvårstallet siden 2004, da det var 27 omkomne. Det fine været i store deler av landet, som startet allerede før påske, kan være noe av forklaringen på det relativt høye tallet omkomne.
Barn og unge har bedre sjøvett
Årsaken til at det oftest er menn – og som regel eldre menn – som omkommer i slike ulykker, er i hovedsak at de er blant de hyppigste brukerne av fritidsbåter. Sjøfartsdirektoratet er også overbevist om at det holdningsskapende arbeidet rettet mot barn og ungdom, som gjøres av de mange Sjøvettutvalgene langs kysten, bidrar til at mange yngre båtbrukere har bedre holdninger når det gjelder bruk av flyteplagg og adferd i båt.
Flyteutstyr redder liv
All statistikk på området viser at bruk av flyteplagg, spesielt i små båter, bidrar betydelig til sikkerheten. Blant brukerne av mindre åpne båter er det om lag 70 prosent som faktisk har på seg flytevest når de er om bord. Samtidig viser det seg at et stort flertall av dem som omkommer i fritidsbåtulykker ikke har benyttet flyteutstyr. Sjøfartsdirektoratet oppfordrer derfor alle fritidsbåtbrukere til å anvende flyteplagg.
Lagt inn av Alexander Sørensen August 14, 2008 5:09 EM






























