« KNBF Årsmøteveileder | Tilbake til hovedsiden | Gratis prøvemedlemskap i Norsk Familieøkonomi »

Oktober 12, 2011

Regjeringen nedprioriterer momskompensasjon

De rødgrønne partiene følger ikke opp en jevn opptrapping av momskompensasjonsordningen for frivillige organisasjoner i statsbudsjettet for 2012. Giske lovte en milliard innen 2014, men regjeringen bruker momsrefusjon som en salderingspost. Det er så galt fatt at statssekretæren i Kulturdepartementet, Roger Solheim, ikke engang var kjent med Giskes lovnad.

Tekst: Endre Solvang

Den ene vet ikke hva den andre gjør

I et intervju med avisen Vårt Land sier statssekretær Solheim at han ikke kjente til tidligere kulturminister Trond Giskes lovnad om jevn innfasing av momskompensasjonen i perioden 2010-2014. Samtidig sier han at regjeringen uansett ville kuttet i momskompensasjonen til frivillige organisasjoner på grunn av budsjettsituasjonen for 2012.

Mageplask for momskompensasjon i 2012

I statsbudsjettet for neste år legges det ikke opp til noen reell økning av momskompensasjon. Med 3,1 % økning, til 627 millioner, kompenserer man snaut nok prisøkningen. Alle innenfor frivilligheten i Norge hadde forventet ytterligere 200 millioner friske kroner i potten for 2012. Slik var signalene fra departementet helt frem til statsbudsjettet ble lagt frem 6. oktober. Om dette forslaget blir stående, vil man i realiteten få mindre til utbetaling i 2012 enn 2011.

Frivillighet Norge i harnisk

Det frivillige Norge er samlet i fellesorganisasjonen Frivillighet Norge. De sender nå, på vegne av alle medlemsorganisasjoner (deriblant KNBF), et høringsnotat til Finanskomiteen på Stortinget. Der ber de om at ordningen tilføres 100 millioner til 727 millioner. Potten må videre økes med 100 nye millioner i revidert statsbudsjett, slik at rammen for 2012 blir 827 millioner. Om ikke de borgerlige partiene for rettet opp den urett de frivillige organisasjonene er utsatt for, vil avkortningen sannsynligvis bli større i 2012 enn 2011. Vel, det er håp i hengende snøre. Vi får bare krysse fingre å håpe at noen vettuge politikere tar makten fatt ………….

1,22 mrd. i søknadssum for 2011

Da søknadsfristen gikk ut 15. august hadde det kommet inn søknader for 1,22 mrd. kroner. Dette er på samme nivå som fjoråret. KNBF har sendt søknad på vegne av 122 medlemsforeninger og forbundet på til sammen 5,37 millioner.


Avkortning ned mot 50 % i 2011?

I fjor var avkortningen lik for alle med 65 %. For 2011 antok man at den ville bli på omlag 50 %. Men fordi blant annet bedriftsidretten (med 4.000 lag) har fått medhold i sin klage på avslag for 2010, ser det ut til at den vil bli større. All utbetaling som følge av klager fra 2010 vil tas av potten for 2011.

Du kan lese mer om momskompensasjon her:
http://knbf.no/moms.php

Lagt inn av Alexander Bergholmen Oktober 12, 2011 9:48 EM